Інспекційне відвідування інспекторами Держпраці. Першочергові дії керівника.

Адвокатське бюро Осмарк

В зв’язку з тим, що інспекційне відвідування – захід непланований, інспектор Держпраці може з’явитися на території суб’єкта господарювання зовсім несподівано.

Якими повинні бути першочергові дії (перелік неповний і може бути доповнено):

  • Перш за все, перевірити службове посвідчення інспектора Держпраці і по можливості зафіксувати дані інспектора (сфотографувати тощо);
  • У разі відсутності керівника та чи іншої уповноваженої особи, що уповноважена вирішувати питання про допуск інспектора в приміщення, попросити інспектора почекати зазначених осіб (в зв’язку з чим негайно проінформувати керівника і юриста компанії про візит інспектора).
  • Перевірити дійсність службових посвідчень в Реєстрі службових посвідчень інспекторів праці онлайн на офіційному веб-сайті Держпраці.

Перевірку можливо здійснити за посиланням:


Інформація про службові посвідчення інспекторів праці Держпраці

Інформація про службові посвідчення інспекторів праці органів місцевого самоврядування


Безпосередньо по Кіровоградській області:


Управління Держпраці у Кіровоградській області

Виконавчі органи міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад у Кіровоградській області.


  • Будь-які документи надаються на письмовий запит інспектора (в рамках інспекційного відвідування);
  • Документи, які надаються інспектору, також необхідно фіксувати (письмово під розпис);
  • Надавати пояснення та зауваження до Акту.

Хочу зазначити, що всі працівники на підприємстві повинні бути заздалегідь проінструктовані, як поводити себе при спілкуванні з інспекторами Держпраці.

Якщо на підприємстві є наймані працівники, що працюють за трудовими договорами, повинні бути правильно оформлені відповідно до трудового законодавства; знати, працюють повний робочий день чи ні, в якій формі проводиться оплата, аванс і т.д.

У разі знаходження на території підприємства осіб, які виконують роботи відповідно до цивільних/господарських угод, такі особи повинні чітко вказати, на підставі яких договорів працюють, знати умови договору.

Корисне на сайті

Якщо такі особи дають пояснення, вони обов’язково повинні знати відмінності між виконанням роботи в якості найманого працівника та надання послуг/виконання роботи відповідно до договору. При виконанні робіт згідно договору, такі особи не підпорядковуються трудовому розпорядку підприємства і діють лише в межах, передбачених договором.

І головне: працівники та інші особи (в тому числі, що працюють за цивільно-правовими договорами), мають право не відповідати на питання інспектора. Весь процес спілкування можна звести за формулою: керівник – інспектор.