Відповідальність за ст. 130 КУпАП. Що потрібно знати водієві.

Адвокатське бюро Осмарк

Перш за все, водій повинен чітко усвідомлювати, що вживання алкогольних напоїв за кермом – це нехтуванням своїм життям, а що головніше – життям інших людей.

В більшості випадків суди правильно приймають рішення по справі за ст. 130 КУпАп (майже як із судової практики )) ), але дана публікація не стільки про судову практику, а про законодавство, що регулює дані правовідносини . Мета цієї публікації не в тому, щоб захищати та виправдовувати “винних” водіїв (їх право захищатися та користуватися послугами адвоката), а в тому, щоб водії знали свої права та міру відповідальності за притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП.

За вчинення адміністративного правопорушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу та (без альтернативи) позбавлення водійських прав.

Рідко, але трапляються випадки, коли складається протокол за ст. 130 КУпАП, хоча водій не винен (або ж матеріали справи не містять належних доказів вини). Тож в даній публікації коротко висвітлю основні моменти, яким чином взагалі доводиться вина водія за ст. 130 КУпАП у суді та на що звернути уваги при захисті водія в суді. За вчинення даного адміністративного правопорушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу та (без альтернативи) позбавлення водійських прав.

Стаття 130. Керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції,
тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб – накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.


Стосовно процедури проведення огляду на стан сп’яніння:


Порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст. 266 КУпАП та Інструкціїпро порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров’я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі – Інструкція 1452/735).

Відповідно до ст. 266 КУпАП, огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів,  що знижують  його увагу та швидкість реакції, проводиться  з  використанням  спеціальних  технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків.

У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції,  поліцейським з використанням спеціальних  технічних  засобів  або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров’я.

Пунктом 6 Розділу 2 Інструкції 1452/735 встановлено, що огляд на стан сп’яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.

Із аналізу наведених вимог законодавчих актів слід зробити висновок, що огляд на визначення перебування особи, яка керує транспортним засобом, в стані алкогольного сп’яніння має бути проведеним поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, виключно у присутності двох свідків, і тільки у разі відмови особи від проходження такого огляду або незгоди із результатами такого огляду, лікарем закладу охорони здоров’я.

При цьому, п. 8 Розділу 1 Інструкції 1452/735 встановлено виключно один випадок, коли проведення огляду на стан сп’яніння є обов’язковим у закладі охорони здоров’я, а саме у разі скоєння дорожньо-транспортної пригоди, унаслідок якої є особи, що загинули або травмовані.

Таким чином, факт перебування особи в стані алкогольного сп’яніння може бути встановлений виключно у два способи: поліцейським за допомогою спеціального технічного засобу на місці зупинки транспортного засобу чи лікарем закладу охорони здоров’я, на підставі висновку за результатами такого огляду.

Факт відмови від проходження огляду повинен бути зафіксований у протоколі.

Якщо відмови від водія не надійшло, його не мають права доставляти поза його волею до медичного закладу (крім виключного одного випадку, зазначеного вище).

Невиключені ситуації, коли водій не відмовлявся від проходження огляду, але його затримують і доставляють до медичного закладу та ін.

Правомірність дій поліції потрібно розглядати в кожній конкретній справі.

На місці зупинки водій повинен знати, що у разі відмови від проходження огляду на місці зупинки (продуття алкотестеру) в присутності свідків, така відмова, згідно закону, є доказом вини водія. Якщо ж водій не згоден з результатами на місці, він сам може вимагати проходження огляду в медичному закладі.

Якщо справа знаходиться вже у суді, потрібно вивчити всі матеріали справи (в тому числі відео), підготувати та подати до суду пояснення/заперечення по справі та ін.


Стосовно огляду в медичному закладі:


відповідно до п. 16 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України 09.11.2015  № 1452/735, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.

відповідно до п. 16 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров’я України 09.11.2015  № 1452/735, висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, видається на підставі акта медичного огляду.

Згідно п. 17 Інструкції, зміст висновку щодо результатів медичного огляду особи на стан сп’яніння повідомляється оглянутій особі в присутності поліцейського, який її доставив, про що робиться запис у вищезазначеному висновку.

Відповідно до п. 20 Інструкції, висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп’яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров’я.

Слід наголосити, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вказаних вимог, вважається недійсним.

Як правило, такий висновок міститься в матеріалах справи і є досить суттєвим доказом вини водія, якщо процедура огляду була додержана, складено правильно акт та/або проведено відповідне дослідження (н-д, якщо водій знаходився в стані наркотичного сп’яніння).

Але в будь-якому разі необхідно захищати свої права у суді, особливо тоді, коли водій вважає себе не винним в скоєнні даного адміністративного правопорушення.