Виїзд дитини за кордон за новими правилами. Дозвіл батьків.

Адвокатське бюро ОсмаркПоширеною є проблема виїзду дитини за кордон у разі розлучення батьків. За загальним правилом, для виїзду дитини за кордон з одним з батьків необхідно отримати нотаріальну згоду іншого. Нерідко це є великою перепоною для інтересів самої дитини, адже порушуються її інтереси, пов’язані з навчанням, лікуванням і т.д. Нерідко другий з батьків, хоч і не допомагає дитині, не сплачує аліменти, для надання такої згоди вимагає кошти і т.д. Тобто, діє виключно у своїх «інтересах».

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», який вступив у дію 28 серпня 2018 року, правила виїзду за кордон для дитини з одним із батьків змінилися, і ми коротко розглянемо основні положення.

Аліменти: як правильно розрахувати пеню

Слід зазначити, процедура дещо спростилася для тих батьків, з якими за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини.

В такому разі, той із батьків, з яким за рішенням суду визначено або висновком органів опіки та піклування підтверджено місце проживання дитини, крім того з батьків, до якого застосовуються заходи примусового виконання рішення про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду за межі України на строк, що не перевищує одного місяця,

з метою:

лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей,

Аліменти на батьків: підстави стягнення

та у разі,

якщо йому відомо місце проживання іншого з батьків, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, інформує його шляхом надсилання рекомендованого листа про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

Отже, нотаріальна згода іншого з батьків не потрібна, якщо витримано наступні вимоги: строк поїздки до 1 місяця; в наявності документи, що підтверджують місце проживання дитини, мету та ціль поїздки; стосовно того з батьків, з ким подорожує дитина, відсутнє рішення суду про встановлення побачення з дитиною та про усунення перешкод у побаченні з дитиною.

Виїзд можливий і більше одного місяця.

Це можливо у разі:

Оспорювання батьківства. Зміна імені (прізвища) дитини.

1) наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, підтвердженої довідкою (отримується в органах виконавчої служби чи приватного виконавця) про наявність заборгованості зі сплати аліментів;

2) наявності заборгованості зі сплати аліментів, підтвердженої довідкою про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

 

Законом також передбачені випадки, коли з дитиною хоче виїхати за кордон той з батьків, який проживає окремо від дитини.

Так, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, який не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки, не має заборгованості зі сплати аліментів, звертається рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина,

Як збільшити (зменшити) розмір аліментів

за наданням згоди на виїзд дитини за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей.

У разі ненадання тим із батьків, з яким проживає дитина, нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини за кордон із зазначеною метою, у десятиденний строк з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа, той із батьків, хто проживає окремо від дитини та у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів, має право звернутися до суду із заявою про надання дозволу на виїзд дитини за кордон без згоди другого з батьків.

Справи про надання судом дозволу на тимчасовий виїзд дитини за межі України тому з батьків, хто проживає окремо від дитини, у якого відсутня заборгованість зі сплати аліментів та якому відмовлено другим із батьків у наданні нотаріально посвідченої згоди на такий виїзд розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження.

У разі, коли батьки знаходяться у зареєстрованому шлюбі, необхідність нотаріальної згоди іншого з батьків на виїзд дитини за кордон залишається (як було і раніше).