Податкова консультація. Правові наслідки надання такої консультації.

Адвокатське бюро Осмарк

Податковим кодексом України (далі – ПКУ) визначено, що податковою консультацією є допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

Згідно з пунктами 52.1, 52.2 статті 52 ПК України за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Зупинення та відмова в реєстрації податкових накладних.

Відповідно до статті 53 ПК України не може бути притягнуто до відповідальності платника податків, який діяв відповідно до податкової консультації, наданої йому у письмовій або електронній формі, а також узагальнюючої податкової консультації, зокрема, на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація або узагальнююча податкова консультація була змінена або скасована.

Здавалося б, усе зрозуміло: платник податків отримує податкову консультацію і діє відповідно до роз’яснень, які надала ДФС.

Але існують випадки (і непоодинокі), коли податкова консультація не відповідає вимогам законодавства.

В такому разі, платник податків має право звернутися до суду та оскаржити як правовий акт індивідуальної дії податкову консультацію контролюючого органу, викладену в письмовій або електронній формі, яка, на думку такого платника податків, суперечить нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Визнання судом такої податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Що маємо на практиці.

Платники податків (ФОП чи юридичні особи) звертаються до суду та просять визнати недійсною податкову консультацію, а також зобов’язати, з урахуванням висновків суду по справі, надати податкову консультацію на свій запит.

Авто з європейськими номерами.Ухилення від сплати митних платежів

Знову ж таки, все зрозуміло і адміністративні суди зобов’язані приймати такі позови, і що більш важливо, приймати рішення стосовно самої податкової консультації на відповідність її чинному законодавству.

Але в багатьох випадках суди не досить ретельно перевіряють відповідність консультації чинному законодавству. Набагато простіше зазначити в рішенні суду, що податкова консультація надана відповідно до норм ПКУ (форма, зміст та строки витримані), а тому суд відмовляє в позові.

Для прикладу візьмемо рішення Львівського окружного адміністративного суду, залишеного без змін Львівським апеляційним адміністративним судом (Справа N 813/2617/15). Суди в виходили з того, що податкова консультація як форма оприлюднення офіційного розуміння положень законодавства, що регулює податкові правовідносини, не породжує жодних юридичних наслідків, адже за своїм змістом не є рішенням суб’єкта владних повноважень, а також не є нормативно-правовими актом та не створює і не припиняє права чи обов’язку особи, а є лише допомогою контролюючого органу конкретному платнику податків щодо практичного використання конкретної норми закону. Жодних управлінських висновків податкова консультація не може містити, так само як і обов’язок вчиняти будь-які дії позивачу не приписує.

На щастя платників податків, Верховний Суд в постанові від 20.02.2018 р. (Адміністративне провадження N К/9901/8571/18) не погодився з такою позицією та зазначив таке:

Оскарження податкових консультацій

ПК України чітко врегульовано правовий статус податкової консультації як акта індивідуальної дії, який, з огляду на вищенаведену норму процесуального законодавства може бути предметом судового оскарження в порядку адміністративного судочинства.

При цьому дослідженню в справах про визнання протиправною та скасування податкової консультації підлягають обставини щодо: поставлених у зверненні платника податків про надання податкової консультації питань; викладених у податковій консультації відповідей; відповідності зазначених у податковій консультації висновків нормам або змісту відповідного податку чи збору.

Колегія суддів вважає помилковими висновки судів попередніх інстанцій про те, що надана контролюючим органом податкова консультація не створює і не припиняє прав чи обов’язків позивача, оскільки, серед іншого, отримання позивачем індивідуальної податкової консультації, зміст якої відповідає нормам діючого законодавства, є юридичним фактом, що є підставою для звільнення від відповідальності платника податку, який діяв у відповідності до наданих такою консультацією роз’яснень з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства.