Авто спеціалізованого призначення. Учбові (навчальні) автомобілі.

Адвокатське бюро Осмарк

Даний матеріал більше буде більш цікавим тим закладам, що проводять підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів (ТСОУ, автошколи).

Підставою для написання матеріалу став лист Головного сервісного центру МВС № 31/2540 від 02.04.2018 р. «Про обладнання учбових транспортних засобів».

В принципі, даним листом практично зобов’язано регіональні сервісні центри проводити державну акредитацію  виключно з засвідченими в установленому порядку копіями свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів з відомостями про належність їх до спеціалізованих.

На практиці це означає, що всі навчальні авто необхідно буде перереєструвати. Це додаткові кошти, і немалі, а в наш час це дуже актуально.

Від себе хотів би зазначити, що дана вимога навряд чи поліпшить навчальний процес, безпеку навчання чи інше. Вона спрямована лише на отримання коштів від автошкіл.

Відповідальність за перевищення термінів транзиту авто з іноземними номерами.

На такий лист МВС я склав невелику відповідь (звернення), яку можна доробити, змінити, додати щось своє. Якщо власники автошкіл разом захочуть звернути на себе увагу, до своєї діяльності та до своїх проблем у зв’язку з цим листом, вони можуть його використати та надіслати на адресу МВС.  Адже чим більше вас буде, є надія, що ви будете почуті.

Зокрема сам лист МВС:

1 аркуш      2 аркуш

Лист від 22.03.2018 р. № 1.13-14/1461 – роз’яснення Державного підприємства «Державний автотранспортний науково-дослідний і проектний інститут».

1 аркуш  2 аркуш

Приблизний зразок звернення:

Головний сервісний центр МВС України

вул. Лук’янівська, 62, м. Київ, 04071

Копія: Регіональний сервісний центр МВС в

Кіровоградській області

На № 31/2540 від 02.04.2018 р.

«Про обладнання учбових транспортних засобів»

Відповідно до листа № 31/2540 від 02.04.2018 р. «про обладнання учбових транспортних засобів» (далі – Лист), керівників регіональних сервісних центрів МВС зобов’язано приймати лише документи для проведення державної акредитації виключно з засвідченими в установленому порядку копіями свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів з відомостями про належність їх до спеціалізованих із зазначенням в особливих відмітках «учбовий».

Однією з підстав для складення та написання Листа № 31/2540 від 02.04.2018 р. в сервісні центри є роз’яснення Державного підприємства «Державний автотранспортний науково-дослідний і проектний інститут». Так, відповідно до листа від 22.03.2018 р. № 1.13-14/1461, учбові транспортні засоби, обладнані дублюючою педаллю гальмування, вважаються такими, що змінено тип таких транспортних засобів.

Авто з європейськими номерами.Ухилення від сплати митних платежів

Ми категорично не згодні з даною позицією.

Насамперед, хочемо зазначити, що ми займаємося підготовкою водіїв транспортних засобів і доводи, викладені в Листі, безпосередньо стосуються нашої діяльності і фінансового стану. Адже для проведення перереєстрації необхідні немалі кошти, хоча сама по собі така перереєстрація не впливає на учбовий процес, безпеку та ін.

Тепер стосовно законодавчого регулювання в даній сфері та наші доводи:

  1. Відповідно до постанови КМУ від 07 вересня 1998 року № 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі – Постанова), перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання  свідоцтва  про  реєстрацію  замість  утраченого  або не придатного  для  користування,  зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження  або  найменування  власників  –  юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які  є  власниками  транспортних  засобів,  а  також  у разі зміни кольору,  переобладнання  транспортного  засобу  чи заміни кузова, інших  складових  частин, що мають ідентифікаційні номери.

Згідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про дорожній рух», переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно-технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати правилам, нормативам і стандартам України.

Аналізуючи норми постанови КМУ від 07 вересня 1998 року № 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» (далі – Постанова), перереєстрації підлягають автомобілі, у яких змінено тип кузова чи двигуна.

Отже, ТИП моделі (авто) можна визначити як тип кузова чи двигуна.

Зміна типу кузова це таке переобладнання, коли вантажне авто стає пасажирським, або ж універсал седаном, хетчбеком чи навпаки.

Відповідно до постанови КМУ від 31 січня 1992 року № 47 «Про затвердження зразків національних та міжнародного посвідчень водіїв і документів, необхідних для реєстрації транспортних засобів» СВІДОЦТВО ПРО РЕЄСТРАЦІЮ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ повинно містити на зворотньому боці ТИП автомобіля (D 3). В даній графі зазначається тип автомобіля: СЕДАН, УНІВЕРСАЛ тощо (тобто, фактично зазначається тільки тип кузова).

Таким чином, наявність дублюючої педалі ніяким чином не змінює ТИП транспортного засобу (ані тип кузова, ані тип двигуна).

 Відповідальність водіїв

  1. Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про автомобільний транспорт» транспортний засіб спеціалізованого     призначення – транспортний  засіб,  який  призначений  для  перевезення   певних категорій  пасажирів  чи  вантажів (автобус для перевезення дітей, інвалідів,   пасажирів   певних   професій,   самоскид,  цистерна, сідельний  тягач,  фургон,  спеціалізований  санітарний автомобіль екстреної  медичної  допомоги,  автомобіль  інкасації,  ритуальний автомобіль тощо) та має спеціальне обладнання (таксі, броньований, обладнаний   спеціальними   світловими   і  звуковими  сигнальними пристроями тощо).

Таким чином, закон чітко визначає, що т/з спеціалізованого призначення повинен відповідати 2 вимогам: перевезення пасажирів чи вантажів та мати спеціальне обладнання.

Відповідно до ДСТУ ДСТУ 2984-95 «ЗАСОБИ ТРАНСПОРТНІ ДОРОЖНІ. Типи. Терміни та визначення», легковим автомобілем спеціалізованим є легковий автомобіль, який має спеціальне обладнання (лічильник, пульт зв’язку, броню тощо).

Учбові автомобілі не займаються перевезенням пасажирів чи вантажів, а також ніякого спеціалізованого обладнання не мають.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, вважаємо, що вимога про реєстрацію/перереєстрацію учбових транспортних засобів з поміткою в свідоцтві про реєстрацію відомостей про належність їх до спеціалізованих не відповідає вимогам закону.

Просимо врахувати наші доводи та надати відповідь на нашу адресу.

З повагою,