Міна земельних ділянок. Визнання недійсними договорів міни.

Адвокатське бюро Осмарк

Як відомо, в Україні діє мораторій на відчуження сільгоспземель до моменту врегулювання на законодавчому рівні процедури обороту земель сільгосппризначення і розробки необхідних нормативно-правових актів.

Але також відомо і те, що і власники таких земельних ділянок, і орендарі (чи інші фізичні чи юридичні особи) в багатьох випадках зацікавлені в купівлі-продажу земельних ділянок сільгоспризначення.

А тому, коли в суспільстві існує така потреба (попит), то звичайно буде і пропозиція.

Розглянемо один із способів, яким користуються власники земельних ділянок та покупці, щоб змінити право власності на землю. Але чи завжди це буде законно (та безпечно), подивимося далі.

Договір оренди землі по-новому: на що звернути увагу

Отже, будемо розглядати договір міни земельних ділянок.

За договоромміни (бартеру) кожна із сторін зобов’язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар

За загальним правилом, закріпленим у ч. 1 ст. 178 ЦК України, об’єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування, або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід’ємними від фізичної чи юридичної особи.

Згідно підпункту «б» пункту 15 Перехідних положень ЗК України до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення(використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення(викупу) земельних ділянок для суспільних потреб, а також крім зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок з метою їх надання інвесторам – учасникам угод про розподіл продукції для здійснення діяльності за такими угодами.

Підсудність земельних спорів

Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продажабо іншим способом відчуження земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених підпунктами “а” та “б” підпункту 15 Перехідних положень ЗК України, в частині їх купівлі-продажу та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення).

Таким чином, обмін земельних ділянок передбачений законодавством.

Обмін (міна) таких земельних ділянок має здійснюватися відповідно до закону «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)».

Тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України

Згідно правового висновку Верховного Суду України у справі № 6-464цс16, викладеному у постанові від 12 жовтня 2016 року, законодавець не закріпив у ЗК України чи інших законах України, крім як в ЗУ «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», порядок міни земельних часток (паїв) в інших випадках. Обміняними можуть бути земельні ділянки за схемою (“пай на пай” та лише у випадку, передбаченому статтею 14 вказаного закону. Зазначеною нормою право на обмін земельних часток (паїв) можна реалізувати в період між проведенням зборів власників земельних часток (паїв) щодо розподілу земельних ділянок та видачею їхнім власникам державних актів на право власності на землю.

Нікчемні правочини, розмежування нікчемних і оспорюваних правочинів

Ризики:

Що ми бачимо на практиці? Особи укладають договори міни (не за схемою «пай на пай»). Як правило, обмінюють гектари на сотки: 5-7 га на 0,1-0,2 га. Звичайно, власник отримує кошти за свою земельну ділянку, але в договорі міни про це не зазначається. Колишній власник звертається до суду про визнання договору міни недійсним та повертає у власність «продану» земельну ділянку. У «Покупця» виникає ще одна проблема: як повернути кошти?