Зупинення та відмова в реєстрації податкових накладних.

Адвокатське бюро ОсмаркНа даний час велика кількість підприємств, організацій та фізичних осіб-підприємців, які є платниками податку на додану вартість, отримують повідомлення від ДФС про зупинення, а в подальшому і відмову в реєстрації податкових накладних. Це пов’язано з тим, що за результатами автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних,  такі податкові накладні відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567.

Коротко розглянемо процедуру та можливі порушення, які допускає ДФС.

Недопуск до перевірки працівників податкової служби

Спочатку суб’єкти підприємницької діяльності (далі – СПД) отримують квитанцію № 1, в якій зазначається про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених Наказом №567. Можливо посилання на те,  що «виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД» та ін. Після цього СПД надсилає до ДФС повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН, реєстрація яких зупинена з відповідними додатками (це договори, видаткові накладні, ТТН-ки та ін.). В зв’язку з такими діями СПД можливі два варіанти: ПН реєструють або відмовляють в реєстрації. Таке рішення приймає комісія ДФС, його можна отримати і ознайомитися в електронному кабінеті платника, це ж рішення зазначається і в квитанції № 2.

У разі відмови в реєстрації ПН, можливе адміністративне та судове оскарження.

Якщо СПД вирішив оскаржити рішення комісії, яка приймає рішення в реєстрації/відмові ПН, скарга подається до ДФС. Після того, як скарга залишена без задоволення, останній вихід – звернення до суду.

На які моменти при оскарженні до суду необхідно звертати увагу? Перш за все, необхідно зазначити,  що відповідно до ПКУ, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок оскарження податкових повідомлень-рішень

Як правило, вичерпного переліку таких даних у квитанції № 1 немає, а отже це вже є підставою для оскарження. Далі, після того, як СПД надіслав документи про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН, він може отримати рішення комісії ДФС про відмову у реєстрації податкової накладної. Дуже часто в такій відмові відсутнє будь-яке обґрунтування, можливо буде зазначено «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування». Таким чином, фіскальним органом лише процитовано норму законодавства без будь-якої конкретизації обставин справи. Також в рішенні не зазначається, які саме документи складені з порушенням законодавства та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Все це також є підставою для оскарження.

Необхідно наголосити, що Рішення Комісії є актами індивідуальної дії. Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовчий характер.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб’єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв’язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата — конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами.

У рішеннях про відмову в реєстрації ПН такої конкретності, як правило, немає.

Таким чином, такі рішення комісії ДФС можливо і потрібно оскаржувати. Якщо у Вас виникла така проблема, звертайтеся до адвокатського бюро, і Вам допоможуть.