Авто з європейськими номерами.Ухилення від сплати митних платежів

Адвокатське бюро ОсмаркВ наш час дуже поширена практика використовувати авто з іноземними номерами (литивська реєстрація, польська та ін.) на території України. Велика кількість людей придбаває такі авто по довіреності, не сплачуючи необхідні обов’язкові платежі. Тож не дивно, що держава в особі ДФС захищає свої інтереси і бореться з таким глобальним явищем, як несплата митних платежів.

Однак, слід зауважити, що при придбанні авто, наприклад за 2500,00 дол. США необхідно сплатити митних платежів приблизно в 2-3 рази більше, аніж сама вартість авто.

Як наслідок,  з такою політикою і відношенням до «пересічних громадян», такі громадяни в більшості випадків придбавають авто з іноземними номерами, не сплачуючи митні платежі, чим і порушують закон. І, в основному, це зв’язано з неможливістю придбати більш-менш нормальне авто за наявні кошти з оплатою таких високих ставок.

Ризики «продажу» авто по генеральній довіреності

Розглянемо конкретний приклад та відповідальність, яка можлива при використанні авто з іноземними номерами на території України.

Фабула наступна: особа-нерезидент завозить на територію України транспортний засіб (Т/З) з литовською реєстрацією, в подальшому «продає» його громадянину України та надає довіреність. Через деякий час гр. України потрапляє в ДТП, в процесі розгляду якого встановлюється факт управління іноземним авто громадянином України, який його не завозив в Україну, а придбав нерозмитнений (в подальшому також встановлено, що номери на авто були вже з українською реєстрацією – «фальшиві».). Вважав, що правомірно використовував авто на території України.

Транзит «євроблях». Відповідальність та практика ВС.

За такі дії громадянина України притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України –

Дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, а також інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів –

тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Слід зазначити, що вказане рішення пройшло всі судові інстанції з ВАСУ включно, тому претендує на прецедент по таким справам.

Суди керувалися наступним:

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки та збори в порядку та у розмірах, встановлених законом.

Доставлення авто на спецмайданчик. Відповідальність за незаконне затримання.

Режим «Тимчасового ввезення» визначено частиною 1 статті 103 Митного кодексу України, як це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Умови тимчасового ввезення транспортних засобів з місцем реєстрації в іноземній державі для резидентів та нерезидентів України є різними.

Так, згідно з частинами 1, 2 статті 380 Митного Кодексу України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами транспортних засобів особистого користування з реєстрацією в іноземній державі на митну територію України дозволяється на строк до 1 року, при цьому такі транспортні засоби не підлягають письмовому декларуванню та звільняються від подання документів, що видаються державними органами, уповноваженими здійснювати види контролю, зазначені устатті 319цього Кодексу. Пропуск таких транспортних засобів через митний кордон України здійснюється без застосування до них заходів гарантування, передбачених розділом Х цього Кодексу. Крім того, пунктом 8 частини 10 статті 374 Митного кодексу України визначено, що транспортні засоби особистого використання, що тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-нерезидентами, а також пальне, що міститься у звичайних баках таких транспортних засобів звільняються від оподаткування митними платежами.

Тоді як для громадян-резидентів встановлено дещо інші умови для тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування на митну територію України. Відповідно до статті 380 Митного кодексу України тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно зУКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобовязання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України

При цьому згідно з частиною 4 статті 380 Митного кодексу України  транспортні засоби особистого користування, що перебувають у митному режимі «Тимчасове ввезення» можуть використовуватися на митній території України виключно тими громадянами, які ввезли їх в Україну, для їх особистих потреб, та не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані, чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам. Використання транспортних засобів, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД, можуть використовуватись іншими громадянами за умови отримання ними належного дозволу користувача та згідно з інструкціями останнього.

Частиною 1 статті 458 Митного кодексу України передбачено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України, предявлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.