Аліменти: як правильно розрахувати пеню

Адвокатське бюро Осмарк

Давайте розглянемо, як правильно рахувати пеню з посиланням на позицію Верховного Суду України.

Розпочнемо з того, що статтею 180 СК України встановлено обов’язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Як збільшити (зменшити) розмір аліментів

Відповідальність за несвоєчасне виконання аліментного зобов’язання спрямована на стимулювання боржника – платника аліментів своєчасно сплачувати аліменти та, певною мірою, компенсувати одержувачеві аліментів ті втрати, які він поніс у зв’язку із затримкою їх сплати.

Відповідно до ст. 196 СК України,  підставою для стягнення неустойки (пені) є винна поведінка платника аліментів. При цьому за загальним правилом форма вини – умисел чи необережність значення не має. У даному випадку необхідно виходити із презумпції вини особи, яка зобов’язана сплачувати аліменти на утримання дитини та прострочила виконання зобов’язання, яка і повинна доказувати протилежне.

Доставлення авто на спецмайданчик. Відповідальність за незаконне затримання.

Можна підкреслити, що неустойка у формі пені, що передбачена даною нормою сімейного кодексу, вважається універсальним способом забезпечення будь-якого грошового зобов’язання, незалежно від підстави його виникнення, а тому цілком правомірно має застосовуватись і щодо аліментного зобов’язання.

Слід звернути увагу, що положення СК не передбачають можливості стягнення за прострочення сплати аліментів збитків – ні реальних збитків, ні упущеної вигоди (так як аліментні платежі призначені для поточного утримання дитини, а не для одержання доходів).

Даною нормою чітко визначено розмір неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів; його встановлено у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

Закріплений у даній статті захід відповідальності передбачає відповідальність за прострочення сплати аліментів, які зобов’язана особа повинна сплачувати за рішенням суду.

Правило про стягнення неустойки (пені) в розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення полягає в тому, що при обчисленні загальної суми пені за прострочення сплати аліментів ураховується сума несплачених аліментів та кількість днів прострочення.

Аліменти на батьків: підстави стягнення

Оскільки аліменти нараховуються щомісячно, то строк виконання цього обов’язку буде різним, а тому кількість днів прострочення сплати аліментів за кожен місяць також буде різною.

Отже, пеня за прострочення зі сплати аліментів нараховується за кожним періодичним платежем окремо з дня порушення платником аліментів свого обов’язку щодо їх сплати до дня ухвалення судом рішення, після чого розмір нарахованої пені за кожним щомісячним платежем підсумовується та визначається загальна сума пені за порушення аліментних зобов’язань.

Виходячи з того, що аліменти призначаються та виплачуються (стягуються) щомісячно, то за змістом статті 196 СК України пеня нараховується на всю суму заборгованості, а її нарахування обмежується лише сумою несплачених аліментів за той місяць, в якому не проводилось стягнення аліментів.

Оспорювання батьківства. Зміна імені (прізвища) дитини.

При цьому сума заборгованості за аліментами за попередні місяці не додається до заборгованості за наступні місяці, а кількість днів прострочення обчислюється виходячи з того місяця, в якому аліменти не сплачувались.

Тобто неустойка (пеня) за один місяць рахується наступним чином: заборгованість за аліментами за місяць помножена на 1 % пені і на кількість днів місяця, в якому виникла заборгованість, а загальна сума неустойки (пені) визначається шляхом додавання нарахованої пені за кожен із прострочених платежів (за кожен місяць).

Таку позицію висловив Верховний Суд України в постанові від 16 березня 2016 року.