Судебный сбор за административные правонарушения


Адвокатське бюро ОСМАРККак отмечается в статье, ставки судебного сбора в некоторых случаях «зашкаливают». В данной статье хочу остановиться непосредственно на ставках судебного сбора, котоые нужно оплатить для подачи административного иска об отмене постановления работников патрульной милиции (инспектора), то есть за нарушение правил дорожного движения. Именно такие административные правонарушения взяты для примера из-за того, что они очень распространены, и, конечно, могут приносить в бюджет значительные средства.

Мы хотим надеяться, что государство защищает своих граждан и способствует их правам и свободам.

Давайте посмотрим на примере, способствует ли государство в осуществлении наших прав.

Жалобы на действия должностных лиц.

Итак, начнем: правила ч.1 п. 3 ст. 288 КУоАП гарантируют истцу право на обжалование решения должностного лица (в нашем случае инспектора) в порядке, определенном Кодексом административного судопроизводства Украины, с особенностями, установленными Кодексом Украины об административных правонарушениях.

Последняя чать ст. 288 КУоАП провозглашает, что лицо, которое обжаловало постановление по делу об административном правонарушении, освобождается от уплаты государственной пошлины (Закон Украины «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно совершенствования регулирования отношений в сфере обеспечения безопасности дорожного движения» от 2008 года).

Налоговая реформа 2016: основные изменения в Налоговый кодекс

Как мы знаем, с 2011 года действует закон Украины «О судебном сборе». Таким образом, ст. 288 КУоАП в случае обращения в суд с иском не применяется, зато применяются ставки судебного сбора в соответствии с законом «О судебном сборе». В случае ссылки в иске на ст. 288 КУоАП об освобождении от уплаты государственной пошлины, суды, как правило, отмечают: «по содержанию положений ст.ст.3, 5 Закона Украины« О судебном сборе », лица, обращающиеся в суд с иском об обжаловании постановления об административном правонарушении не освобождаются от уплаты судебного сбора за подачу искового заявления.

Так, при наличии нескольких нормативно-правовых актов одинаковой юридической силы, нормы которых по-разному регулируют одну и ту же сферу общественных отношений, при решении споров в этих отношениях применяются положения закона с учетом действия закона во времени по принципу приоритета той нормы, которая принята позже.

Суд обращает внимание, что государственная пошлина – это плата за действия (услуги) уполномоченных законом на то органов, взимается на всей территории Украины за совершение действий и выдачу документов, имеющих юридическое значение.

Ответственность за нарушение прав участников АТО

Судебный сбор – сбор, взимаемый на всей территории Украины за подачу заявлений, жалоб в суд, за выдачу судами документов, а также в случае принятия отдельных судебных решений, предусмотренных настоящим Законом. Судебный сбор включается в состав судебных расходов.

Таким образом, понятие «государственная пошлина» является отличным от судебного сбора, поскольку последний справляется именно с обращения с исковым заявлением, жалобой в суд.»

Итак, давайте посмотрим, каким может быть штраф и какая ставка судебного сбора, чтобы этот штраф попытаться оспорить.

Отмечу, что ставка судебного сбора составляет 0,4 размера минимальной заработной платы, составляет 551,20 грн. (На момент написания статьи).

Степень риска деятельности предприятий, периодичность проверок

Для примера возьмем самые распространенные правонарушения КоАП. Данные приведены в таблице:

Суммы судебного сбора актуальны на дату написания статьи!!

Стаття КУпАП
Частина відповідної статті
Штраф, який застосовуєтьсяСудовий збір
Стаття 122. Перевищення встановлених обмежень швидкості руху, проїзд на заборонний сигнал регулювання дорожнього руху та порушення інших правил дорожнього руху
1.
Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, -
255 грн.551,20 грн.
2.
Порушення правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора або жест регулювальника, порушення правил обгону і зустрічного роз'їзду, безпечної дистанції або інтервалу, розташування транспортних засобів на проїзній частині, порушення правил руху автомагістралями, користування зовнішніми освітлювальними приладами або попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку, використання цих приладів та їх переобладнання з порушенням вимог відповідних стандартів, користування під час руху транспортного засобу засобами зв'язку, не обладнаними технічними пристроями, що дозволяють вести перемови без допомоги рук (за винятком водіїв оперативних транспортних засобів під час виконання ними невідкладного службового завдання), а так само порушення правил навчальної їзди, -
425 грн.551,20 грн.
3.
Перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на п'ятдесят кілометрів на годину, ненадання переваги в русі транспортним засобам аварійно-рятувальних служб, швидкої медичної допомоги, пожежної охорони, поліції, що рухаються з увімкненими спеціальними світловими або звуковими сигнальними пристроями, ненадання переваги маршрутним транспортним засобам, у тому числі порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, -
551,20 грн.551,20 грн.
Стаття 122-2. Невиконання водіями вимог про зупинку
1.
Невиконання водіями вимог про зупинку

Невиконання водіями вимог поліцейського, а водіями військових транспортних засобів - вимог посадової особи військової інспекції безпеки дорожнього руху Військової служби правопорядку у Збройних Силах України про зупинку транспортного засобу, -
153,00 грн.551,20 грн.
Стаття 122 4. Залишення місця дорожньо-транспортної пригоди
1.
Залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, -
255 грн.551,20 грн.
Стаття 123. Порушення правил руху через залізничні переїзди
1.
Порушення правил руху через залізничний переїзд, крім порушень, передбачених частинами другою і третьою цієї статті, -
340,00 грн.551,20 грн.
Стаття 124. Порушення правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна
551,20 грн.
1.
Порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, -
340,00 грн.551,20 грн.
Стаття 126. Керування транспортним засобом особою, яка не має відповідних документів на право керування таким транспортним засобом або не пред'явила їх для перевірки
1.
Керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка"), -
425 грн.551,20 грн.
2.
Керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом, -
510,00 грн.551,20 грн.
3.
Керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, -
510,00 грн.551,20 грн.

Согласно приведенных данных можно сделать неутешительный вывод о том, что во многих случаях водители просто будут вынуждены уплатить штраф, а не обращаться в суд, так как сумма штрафа значительно меньше, да и неизвестно, «выиграют» они в суде, или нет. Возможны ли злоупотребления сотрудников полиции при составлении протоколов и будет ли такая ситуация способствовать взяточничеству? С моей точки зрения, да.

Добавить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован