Міліція (поліція) відбирає відбитки пальців: правомірно чи ні

Адвокатське бюро Осмарк

Кожен з громадян в нашій країні може опинитися в такій ситуації, коли працівник міліції – оперативний співробітник, дільничний інспектор чи ін. посадові особи вимагають надати відбитки пальців, сфотографувати, подивитися та переписати номери в мобільному телефоні та ін. Це може статися як у відділку, так і на вулиці. Переважна більшість не знає своїх прав, а тому виконують дані вимоги беззаперечно, хоча і невдоволені такими діями правоохоронців. В даній статті спробуємо визначити, коли такі вимоги є незаконними, а отже громадяни можуть не надавати відбитки пальців чи згоду на фотографування.

Виклик до слідчого. Що потрібно знати

Отже, розпочнемо з Конституції. Конституція України зазначає, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наголошу, що згідно Конституції працівники міліції можуть діяти виключно до законів. Законом, який регулює діяльність міліції, є закон «Про міліцію». Ст. 11 вказаного закону якраз і регулює підстави для дактилоскопії (відбирання відбитків пальців), зйомку та фотографування. Зокрема зазначено, що міліція має право проводити фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку, дактилоскопію осіб:

які затримані за підозрою у вчиненні злочину,

взяті під варту,

підозрюються чи обвинувачуються у вчиненні кримінального правопорушення,

а також осіб, підданих адміністративному арешту.

Отже, дактилоскопія з інших підстав – незаконна.

Незаконний обіг наркотичних засобів. Сукупність злочинів.

Слід зазначити, що працівники міліції в своїй діяльності керуються також Положенням про Інтегровану інформаційно-пошукову систему органів внутрішніх справ України, затвердженим Наказом Міністерства внутрішніх справ України 12.10.2009  N 436, зі змінами від 16.05.2013 року. В Положенні зазначено, що Інтегрована    інформаційно-пошукова   система   органів внутрішніх  справ  України  (далі  –   ІІПС)   –   це   сукупність організаційно-розпорядчих    заходів,    програмно-технічних та інформаційно-телекомунікаційних    засобів,    що     забезпечують формування та  ведення           довідково-інформаційних, оперативно-розшукових обліків,     авторизований     доступ до інформаційних ресурсів ІІПС. Згідно з даним положенням, до складу інформаційних  ресурсів  належать  відомості  щодо:

осіб,  яких  затримано  за  підозрою у вчиненні кримінального правопорушення,   які   обвинувачені   у   вчиненні  кримінального правопорушення,  узяті під варту або на яких накладено стягнення у вигляді  адміністративного  арешту,  у тому числі їх фотографії та дактилоскопічні дані (бачимо, що підстави ті ж самі);

Показання з чужих слів

осіб, які переховуються від органів досудового розслідування, слідчого  судді,  суду або ухиляються від відбування кримінального покарання,  пропали  безвісти,  та  в інших випадках, передбачених законами  України;

осіб, щодо    яких    здійснюється    профілактична    робота працівниками ОВС;

осіб, які скоїли адміністративні  правопорушення,  щодо  яких уповноваженими на те працівниками ОВС згідно зі статтями 254,  255 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі –  КУпАП) складено протоколи про адміністративні правопорушення,  а органами (посадовими особами),  які розглядали  ці  справи,  було  винесено постанови, передбачені статтею 284 КУпАП;

осіб, яких було виявлено уповноваженими  на  те  працівниками ОВС у сфері протидії корупції за скоєння корупційних правопорушень і рішеннями судів притягнуто до відповідальності за  вчинення  цих правопорушень.

Злісна непокора та адмін арешт. Що потрібно знати.

З 07 листопада 2015 року починає діяти Закон України «Про національну поліцію». Вказаний закон також регулює збирання, накопичення інформації, що стосується предмету статті. В законі зазначено, що поліція наповнює та підтримує в актуальному стані бази (банки) даних, що входять до єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, стосовно:

осіб, затриманих за підозрою у вчиненні правопорушень (адміністративне затримання, затримання згідно з дорученнями органів правопорядку, затримання осіб органами досудового розслідування, адміністративний арешт, домашній арешт).

Під час наповнення баз (банків) даних вказаних осіб, поліція забезпечує збирання, накопичення мультимедійної інформації (фото, відео-, звукозапис) та біометричних даних (дактилокартки, зразки ДНК).

Слід зазначити, що згідно і Закону України «Про Державне бюро розслідувань», дактилоскопію можна проводити тільки у випадках затримання осіб за підозрою у вчиненні злочину або взятих під варту.