Оспорювання батьківства. Зміна імені (прізвища) дитини.

Адвокатське бюро Осмарк

Розглянемо ситуацію, коли жінка, перебуваючи в зареєстрованому шлюбі, народжує дитину від іншого чоловіка. Таке трапляється і нерідко. Що ж робити, коли жінка чи чоловіки (один з подружжя чи біологічний батько) хочуть оспорити батьківство, простими словами – зареєструвати дитину на біологічного батька та записати в графі «Батько» його дані.

Передусім треба зазначити, що згідно чинного законодавства, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від чоловіка та жінки. Згідно СК України, якщо дитина народилась у подружжя, дружина записується матір’ю, а чоловік – батьком дитини. Тобто, після народження дитини в її свідоцтві про народження записано батьком особа, яка перебуває в зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, хоча біологічним батьком може бути інша особа. Чинне законодавство в такому випадку дає як матері, так і чоловікові право оспорити батьківство.

Перешкоди у спілкуванні з дитиною після розлучення

Що стосується жінки, яка народила дитину у шлюбі, то вона має право оспорити батьківство свого чоловіка, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька дитини з актового запису про народження дитини. Така вимога матері про виключення запису про її чоловіка як батька дитини з актового запису про народження дитини може бути задоволена лише у разі подання іншою особою заяви про своє батьківство. Тобто, біологічний батько повинен надати свою згоду. В даному випадку слід звернути увагу на те, що до вимоги матері про внесення змін до актового запису про народження дитини встановлюється позовна давність в один рік, яка починається від дня реєстрації народження дитини.

Що стосується чоловіка, який хоче оспорити батьківство. СК України вказує, що особа, яка записана батьком дитини, має право оспорити своє батьківство, пред’явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження.

Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття.

Оспорювання батьківства неможливе у разі смерті дитини.

Стягнення аліментів в судовому порядку

Існують випадки, коли не можна оспорити батьківство. Так, не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 Сімейного Кодексу.

Що стосується позовної давності, то до вимоги чоловіка про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини позовна давність не застосовується.

У разі визнання батьківства, материнства вносяться зміни до актового запису про народження. Це робиться на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 Сімейного Кодексу (за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою), або рішення суду. Орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Часто по таким справам проводяться генетичні (генотипоскопічні) експертизи, так як це чи не основний доказ по справі.