Юридичний словник
А Б В Г Д Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш Ю
Расизм — антинаукова соціальна доктрина і людиноненависницька практика, спрямована на поневолення і знищення “расовонеповноцінних” народів.
Ратифікація — остаточне затвердження міжнародного договору вищим органом держави. Авторитетно закріплює кінцеву згоду держави на обов’язковість для неї положень, зафіксованих у міжнародному договорі. Супроводжується обміном ратифікаційними грамотами між державами.
Реабілітація — відновлення в правах осіб, притягнутих до кримінальної чи адміністративної відповідальності; іноді реабілітація стосується цілих народів.
Реалізація права — здійснення приписів права у практичних діях (діяннях) суб’єктів. Форми реалізації правових норм: використання, виконання, дотримання.
Реалізація норм права — це здійснення встановлених правових норм у діяльності суб’єктів права в результаті дотримання заборон, виконання юридичних зобов’язань, використання суб’єктивних норм
Регіональне самоврядування — система організації населення областей та районів для здійснення певних функцій самостійного управління територіями (нормотворчість, господарська діяльність, координація дій з центральними органами, вирішення екологічних проблем, освіта, медицина тощо) у межах, визначених загальнодержавним законодавством.
Реквізиція — вилучення державного майна у власника в державних або громадських інтересах з виплатою йому вартості майна (реквізиція).
Релігійні норми — правила поведінки, які містяться у тих чи інших релігійних вченнях.
Республіка — форма державного правління, в якій вищі державні органи обираються населенням або формуються загальнонаціональним представницьким органом влади.
Референдум — спосіб прийняття законів та вирішення найважливіших питань державного життя країни, проблем місцевого самоврядування, що полягає у безпосередньому виявленні своєї волі народом держави чи окремого району шляхом голосування з певних проблем політичного, економічного, культурного життя суспільства, інших актуальних питань його розвитку.
Речові докази (крим.) — предмети, що за своїми ознаками свідчать про обставини, які мають значення для слідства і вирішення справи.
Ретроспективна (негативна) юридична відповідальність — закріплений в законі обов’язок правопорушника притерпіти з боку держави певні санкції за скоєне правопорушення.
Рід — первинний виробничий, соціальний та етнічний колектив людей у докласовому суспільстві, який засновується та існує здебільшого на кровно-родинних зв’язках.
Робочий тиждень — норма тривалості робочого часу в календарному тижні, встановлена законодавством України.
Робочий час — термін, протягом якого працівники відповідно до правил внутрішнього розпорядку зобов’язані виконувати трудові обов’язки, передбачені трудовим договором.
Розподіл влад — встановлене Конституцією чітке розмежування владних компетенцій та повноважень між законодавчою, виконавчою і судовою владами держави.
Добавить комментарий