Роз’яснення ВССУ про застосування перехідних положень нового КПК

femida1В своєму листі № 1735/0/4-12 від 26.11.2012 ВССУ дає роз’яснення, який кодекс потрібно застосовувати (КПК ред. 1960 р. чи КПК ред 2012 р.), якщо кримінальна справа була подана в суд або прийнята до провадження до або в момент вступу в силу нового КПК.

Основою для вирішення питання, за яким процесуальним законом слід вирішувати справу, визначальною є дата надходження до суду скарг, клопотань, подань, матеріалів кримінальної справи з обвинувальним висновком,постановою про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, постановою про направлення справи до суду для вирішення питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності, а також дата набуття КПК чинності. Як зазначено в Листі, запобіжний захід, обраний до 19.11.2012 року, продовжує свою дію до моменту його припинення і може бути змінений або скасовані, лише в порядку, передбаченому КПК 1960 року. Кримінальні справи, які на день набрання чинності нового КПК (20.11.2012 року), не були направлені до суду, розглядаються за правилами нового КПК. Відповідно, якщо до суду надійшло подання про зміну запобіжного заходу або продовження строків тримання під вартою після 20.11.2012 року на підставі положень КПК ред. 1960 р., суд повинен прийняти постанову про відмову у розгляді такого подання (тобто, дане питання вирішується слідчим суддею по правилам нового КПК).

Виклик до слідчого. Що потрібно знати

Також зазначено, що скарги на постанову про порушення кримінальної справи, відмову в її порушенні чи закриття кримінальної справи, подані 19.11.2012 р. чи раніше, повинні розглядатися судами відповідно до положень КПК ред. 1960 р. Якщо такі скарги подані пізніше 20.12.2012 року, суд повинен прийняти постанову про відмову в розгляді такої скарги, адже новий КПК не передбачає стадії порушення кримінальної справи та процедури оскарження відповідної постанови.

Кримінальні справи, які згідно з реєстраційним штампом надійшли до суду з обвинувальним висновком, постановою про застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, постановою про направлення справи до суду для вирішення питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності до дня набрання чинності КПК, тобто до 19 листопада 2012 року включно, розглядаються судами першої інстанції відповідно до п. 11 розділу XI “Перехідні положення” КПК лише в порядку та у строки, визначені КПК 1960 року, без будь-яких обмежень і винятків (у тому числі стосовно складу суду, фіксування судового провадження тощо). Тобто, провадження по таких кримінальних справах та оскарження судових рішень проводиться згідно положень, визначених КПК ред. 1960 року.

Що стосується повернення кримінальної справи, яка надійшла до суду 19.11.2012 року або раніше, на додаткове розслідування, та така справа повинна розслідуватися за положеннями вже нового КПК.