Про успадкування депозиту та процентів по ньому. Практика ВССУ

femida1Згідно зі ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Дуже часто виникає ситуація, коли особа приймає спадщину, в складі якої є депозит, який знаходиться в банківській установі. Звісно, банки видають спадкоємцеві депозитні кошти після оформлення спадщини. А що стосується відсотків по депозиту, то тут не все так просто. В своєму рішення ВССУ від 21.11.2012 року заначив, що згідно із ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків померлої фізичної особи до інших осіб. Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцю на час смерті та не припинилися у зв’язку із нею.

Визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню

Згідно із ч. ч. 1, 2 ст. 1228 ЦК України вкладник має право розпорядитися правом на вклад у банку (фінансовій установі) на випадок своєї смерті, склавши заповіт або зробивши відповідне розпорядження банку (фінансовій установі). Право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним.

Сторонами зобов’язального правовідношення є Банк і вкладник. Зі смертю кредитора (тобто вкладник) вибуває із цих правовідносин, вони припиняються, так як без контрагента ці правовідносини неможливі.

Звернення стягнення на предмет іпотеки за валютним кредитом

ВССУ робить висновок, що спадкування позивачем після смерті заповідача тягне не заміну сторони за депозитним договором, укладеними між спадкодавцем та відповідачем, та продовження його виконання з нарахуванням процентів, а перехід до позивача права вимоги до банку в тому обсязі, який мав спадкодавець на час смерті, у тому числі і в частині процентів, нарахованих до цього часу.

Тобто, спадкоємець має право отримати депозит (чи залишок по ньому) та проценти тільки на час смерті заповідача, навіть до закінчення договору депозиту. Після смерті заповідача проценти не нараховуються, хоча банк продовжує користуватися вказаними коштами. А цей строк може бути і шість місяців і більше. Тобто, спадкоємець не отримає відсотків як за основним договором, якщо спадкодавець помер до закінчення договору депозиту, так і за весь фактичний час користування коштами банком.

Слід зауважити, що суд першої інстанції та апеляційний суд ухвалили рішення на користь спадкоємця.