Продаж пива та слабоалкогольних напоїв неповнолітнім

Адвокатське бюро ОСМАРК

На теперішній час є розповсюджена практика продажу пива та слабоалкогольних напоїв неповнолітнім, а в деяких випадках навіть малолітнім. Не можна сказати, що дане явище виникло тільки зараз, але що воно набуває дуже загрозливих масштабів в наш час, це факт. Одним із завдань як держави так і суспільства є протидія цьому явищу. Я розгляну лише ту сторону, яка стосується покарання недобросовісних продавців/підприємців, які здійснюють такий продаж.

Права споживачів та їх реалізація

Передусім зазначу, що питання щодо обігу спирту (слабоалкогольних напоїв) регулюється законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового,             коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон). Відповідно до ст. 15-3 вказаного Закону, забороняється    продаж    пива    (крім    безалкогольного), алкогольних,  слабоалкогольних  напоїв,  вин столових та тютюнових виробів:

     1) особами, які не досягли 18 років;

2) особам, які не досягли 18 років.

 За порушення вказаної норми закону передбачено штраф у розмірі 6 800,00 грн. Здавалося б, за вказані порушення визначено досить великий штраф, а тому немає сенсу (з точки зору отримання прибутку) продавати неповнолітнім пиво та слабоалкогольні напої. Але вказана норма закону прямо не вимагає вимагати у осіб документи, щоб переконатися у їх повнолітті. Тому на практиці продовжують продавати такі напої, мотивуючи це тим, що на вигляд особі більше, ніж 18 років, а документів немає обов’язку вимагати.

Відповідальність за невиплату заробітної плати

З даного приводу було навіть прийнято два різних рішення ВАСУ. Переглядаючи ухвалу Вищого адміністративного суду України від 4 жовтня 2012 року з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, Верховний Суд зазначив наступне:

Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров’я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.

Згідно з вимогами пункту 2 частини першої статті 15-3 Закону забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18-ти років.

Відшкодування матеріальної шкоди, завданої працівником

Відповідно до частини четвертої статті 15-3 зазначеного Закону продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов’язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.

Системний аналіз зазначених вище правових норм дає колегії суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України підстави для висновку щодо запровадження в імперативній формі заборони на продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18-ти років.

Частиною четвертою статті 15-3 зазначеного Закону продавця наділено правом отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, документи, які підтверджують вік такого покупця, а отже, ця вимога має спонукати суб’єкта господарювання дотримуватися відповідного рівня обачності, який би унеможливлював порушення чітко визначеної заборони продавати неповнолітній особі зазначену продукцію. Відсутність у продавця сумніву щодо віку покупця та продаж у зв’язку з цим забороненого товару неповнолітній особі не може бути підставою звільнення суб’єкта господарювання від відповідальності.

Це означає, що особа, яка продає спиртні напої, в тому числі пиво, для своєї ж користі повинна витребовувати паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, щоб пересвідчитися у правомірності продажу. В іншому разі продавець буде притягнутий до відповідальності, навіть якщо на вигляд покупцю 20-40 років, а згідно паспорту 17.

Адміністративна відповідальність: ч. 2 ст. 156 КУпАП

Порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар), –

тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.