Особливості розслідування ухилень від сплати податку за новим КПК

femida1

Притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків останнім часом набуло широкого застосування правоохоронними органами. Як правило, підставою для порушення кримінальної справи (за старим КПК), фактично був тільки акт перевірки підприємства податковою інспекцією.

Виклик до слідчого. Що потрібно знати

З прийняттям нового КПК ситуація мало чим зміниться. В принципі, якщо сума несплачених податків (на думку інспекторів) буде перевищувати ту суму, яка вказана в відповідній частині ст. 212 КК України, і це буде зазначено в Акті перевірки, органи досудового розслідування будуть вносити відповідні записи в Єдиний Державний реєстр досудових розслідувань. Неаибияку головну біль для підприємств та ФОП буде мати факт внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань про вчинення злочину, передбаченого ст. 205 КК України (Фіктивне підприємництво) щодо їх контрагента. Всі операції з таким контрагентом можуть бути визнані фіктивними. При внесенні даних відомостей за ст. 205 КК України, до Реєстру також може бути і внесена інформація про контрагентів, в діях якого формально будуть наявні ознаки злочину, передбаченого ст. 212 КК України. Оскаржити внесення даної інформації по новому КПК неможливо. Тому і надалі ці дві статті КК будуть іти “рука за руку”, і не завжди добросовісному платнику податків можливо буде уникнути кримінальної відповідальності.

Що стосується процесуальних дій:

Відповідно ст. 246 КПК України, негласні слідчі (розшукові) дії проводяться у випадках, якщо відомості про злочин та особу, яка його вчинила, неможливо отримати в інший спосіб. Негласні слідчі (розшукові) дії,  проводяться виключно у кримінальному провадженні щодо тяжких або особливо тяжких злочинів.

Відповідно ст. 12 КК України, тяжким злочином є злочин, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше десяти років. Особливо тяжким злочином є злочин, за який передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі понад двадцять п’ять тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, позбавлення волі на строк понад десять років або довічного позбавлення волі.

Уголовная ответственность юридических лиц

Таким чином, негласні (розшукові) дії можливо проводити лише під час розслідуванні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України (при проваджені за ч.1 та 2 такі дії не проводяться). Нововведенням є те, що згідно ст. 9 ЗУ Про ОРС, про заведення оперативно-розшукової справи протягом доби письмово повідомляється прокурор.Раніше прокурор про заведення справи не повідомлявся, але міг періодично здійснювати нагляд. Без перебільшення можна сказати, що прокуратура в зв’язку прийняттям нового КПК отримала більше повноважень в кримінальному процесі, зокрема має реальну можливість контролювати і всі заходи, пов’язані з ОРД. Чи посилить це законність, покаже практика.

Порядок проведення негласних слідчих (розшукових) дій закріплено в главі 21 КПК України, тому всі бажаючі можуть ознайомитися самостійно.