Незаконний обіг наркотичних засобів. Сукупність злочинів.

Передусім необхідно зазначити, що за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, передбачена кримінальна відповідальність відповідно до ст. 307 КК України. Вказана стаття має 4 частини. Як показує практика, за аналогічні дії осіб можуть притягувати за однією чи за декільками частинами  статті, а отже, і призначати різне покарання. Якщо ж особу притягують до кримінальної відповідальності за двома і більше частинами статті, має місце сукупність злочинів.

Сукупністю злочинів визнається вчинення особою двох або більше злочинів, передбачених різними статтями або різними частинами однієї статті Особливої частини КК України, за жоден з яких її не було засуджено. При сукупності злочинів кожен з них підлягає кваліфікації за відповідною статтею або частиною статті Особливої частини цього Кодексу.

Виклик до слідчого. Що потрібно знати

Покарання за сукупністю злочинів призначається за правилами ст. 70 КК України. При сукупності злочинів суд, призначивши покарання (основне і додаткове) за кожний злочин окремо, визначає остаточне покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим або шляхом повного чи часткового складання призначених покарань.

Які ж наслідки можуть бути для особи при різній кваліфікації її дій?

Наведу приклад: підсудний посіяв декілька кущів конопель, пізніше зірвав з них листки та верхівки, висушив їх і таким чином незаконно виготовив з метою збуту особливо небезпечний наркотичний засіб – канабіс висушений, який  зберігав із тією самою метою. Потім впродовж, скажімо, трьох днів збував шляхом продажу. Суди (в тому числі ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ) кваліфікували вказані дії за ч. 2 та ч. 3 ст. 307 КК України (незаконне виготовлення і зберігання з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу в особливо великих розмірах та незаконне виготовлення і зберігання з метою збуту, а також збут частини цього наркотичного засобу).

Примирення та визнання винуватості згідно КПК України

Але в даному випадку у підсудного був єдиний умисел – виготовлення, зберігання та збут наркотичного засобу, що повністю охоплюється ч. 3 ст. 307 КК України. Зрозуміло, що покарання за ч.2 та ч.3 ст. 307 КК України більш буде суворе, аніж тільки за ч. 3 ст. 307 КК України.

Відповідно до висновку, викладеному в постанові Верховного Суду України від 7 лютого 2013 року (справа № 5-30 кс 12), якщо у винної особи був єдиний умисел щодо незаконного виготовлення, зберігання та збуту наркотичного засобу в особливо великому розмірі, вчинені нею діяння щодо одного й того ж предмета злочину, без значного розриву в часі, належить розглядати як єдиний (одиничний) злочин, який має кваліфікуватися за частиною третьою статті 307 КК України.

Саме така ситуація була предметом розгляду ВСУ.

Так, Верховний Суд України при перегляді ухвали колегії суддів судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 14 лютого 2013 року прийняв до уваги саме вищевказану постанову (справа № 5-30 кс 12) та направив справу на новий касаційний розгляд.