Наслідки використання неліцензійного програмного забезпечення

Адвокатське бюро ОСМАРК

В наш час досить тяжко знайти підприємство чи організацію, яка в своїй діяльності не використовує комп’ютерну техніку та програмне забезпечення. Згідно зі ст. 433 ЦК України, до об’єктів авторського права належить, зокрема, комп’ютерні програми. Комп’ютерні програми охороняються як літературні твори. Отже, всі майнові та немайнові права на програмне забезпечення належать їх автору і можуть використовуватися лише з їх дозволу.

На сьогоднішній день Україна посідає одне з перших місць по використанню «піратського» програмного забезпечення. Це означає, що в більшості випадків на підприємствах встановлені комп’ютерні програми без належних ліцензій та дозволів з боку авторів цих програм. Які ж можуть бути наслідки, якщо відповідний орган встановить факт використання такого програмного забезпечення?

  • Адміністративна відповідальність

Адміністративна відповідальність передбачена ст. 51-2 КУпАП – порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності. Згідно даної статті, незаконне використання об’єкта права інтелектуальної власності (літературного чи художнього твору, їх виконання, фонограми, передачі організації мовлення, комп’ютерної програми, бази даних, наукового відкриття, винаходу, корисної моделі, промислового зразка, знака для товарів і послуг, топографії інтегральної мікросхеми, раціоналізаторської пропозиції, сорту рослин тощо), привласнення авторства на такий об’єкт або інше умисне порушення прав на об’єкт права інтелектуальної власності, що охороняється законом, тягнуть за собою накладення штрафу від десяти до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно виготовленої продукції та обладнання і матеріалів, які призначені для її виготовлення.

Виклик до слідчого. Що потрібно знати

  • Кримінальна відповідальність

Кримінальна відповідальність передбачена ст. 176 КК України – порушення авторського права і суміжних прав. Згідно  статті, до кримінальної відповідальності притягаються особи за незаконне   відтворення,   розповсюдження   творів  науки, літератури і мистецтва,  комп’ютерних програм і баз даних,  а  так само  незаконне  відтворення,  розповсюдження виконань,  фонограм,відеограм  і  програм  мовлення,  їх незаконне   тиражування   тарозповсюдження на аудіо- та відеокасетах,  дискетах,  інших носіях інформації, або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі.

Слід зазначити, що для притягнення особи до адміністративної чи кримінальної відповідальності потрібно доказати умисел особи  на незаконне використання програмного забезпечення. В даному випадку, якщо комп’ютери та програми використовуються для господарської діяльності підприємства, обліковуються на балансі підприємства, то в такому випадку відповідальність нестиме керівник підприємства, якщо інше не передбачено внутрішніми документами підприємства.

  • Також юридичні особи можуть нести і цивільно-правову відповідальність за позовами авторів програмного забезпечення про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.