Кримінальна відповідальність суддів

femida1Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», судова влада в Україні відповідно до конституційних засад поділу влади здійснюється незалежними та безсторонніми судами, утвореними згідно із законом. Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами.

Тож, для пересічного громадянина суддя постає напівбогом, і багато хто з людей не зважується писати заяви про злочин (кримінальне правопорушення) проти судді, маючи відповідну інформацію, мотивуючи це тим, що все одно нічого не вийде, а собі тільки гірше буде. Як практика показує, такі факти не поодинокі. Але якщо ми хочемо жити в розвинутому громадянському суспільстві, ми повинні реагувати на будь-які порушення закону, а тим більше, коли такі порушення вчиняються суддею. Передусім зазначу, що суддя ніяким чином не відрізняється від пересічних громадян і за вчинений злочин повинен відповідати за законом.

В даній статті я коротко зупинюся лише на тих злочинах, які судді можуть вчиняти при здійсненні своїх професіональних обов’язків.

Дисциплінарна відповідальність судді

Ст. 371 КК України –  Завідомо незаконні затримання, привід, домашній арешт або тримання під вартою. Арешт є запобіжним заходом, який може (повинен) застосовуватися лише у виняткових випадках. Незаконним арешт буде як за відсутності підстав для його застосування, передбачених законом, так і у випадку порушення порядку обрання цього запобіжного заходу. Це може полягати, наприклад: у взятті під варту особи, яка вчинила злочин, за який законом не передбачено покарання у виді позбавлення волі. Суб’єктом незаконного арешту може бути тільки суддя.

Ст. 374 КК України – Порушення права на захист. Об’єктивна сторона злочину полягає або у недопущенні чи ненаданні своєчасно захисника, або іншому грубому порушенні права потерпілого на захист. Право підозрюваного, обвинуваченого і підсудного на захист включає право захищатися від підозри та обвинувачення, а також право захищати свої особисті і майнові інтереси. Форми реалізації права на захист підозрюваного, обвинуваченого і підсудного передбачені кримінально-процесуальним законодавством. Підозрюваний, обвинувачений і підсудний мають право захищатися від підозри та обвинувачення, а також обстоювати свої законні інтереси особисто або за допомогою захисника. Захисником є особа, яка в порядку, встановленому законом, уповноважена здійснювати захист прав і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого та надання їм необхідної юридичної допомоги при провадженні у кримінальній справі. Як захисники допускаються особи, які мають свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю в Україні, та інші фахівці у галузі права, які за законом мають право на надання правової допомоги.

Оскарження дій слідчого, прокурора під час досудового розслідування

Ст. 375 КК України – Постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови. Предметом злочину є вирок, рішення, ухвала або постанова, що постановляються суддею (суддями). Головне, що підлягає доказуванню в таких справах (провадженнях) – це довести, що суддя (судді) постановив завідомо неправосудне судове рішення. Неправосудним є судове рішення, в якому завідомо неправильно застосовано норму матеріального права, яке постановлено з грубим порушенням норм процесуального права, або в якому завідомо є невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи.  Для прикладу можна переглянути справи ВСУ – Ухвала від 22 березня 2011 р.;  ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ –Ухвала від 31 січня 2012 р., Ухвала від 26 січня 2012 року.