Злісна непокора та адмін арешт. Що потрібно знати.

Адвокатське бюро ОСМАРК

Передусім зазначу, що згідно ст. 185 КУпАП, злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції при виконанні ним службових обов’язків, а також вчинення таких же дій щодо члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону або військовослужбовця у зв’язку з їх участю в охороні громадського порядку, тягне за собою накладення штрафу від восьми до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

Гадаю, не є секретом те, що працівники правоохороних органів нерідко використовують дану статтю, тобто складають адміністративні протоколи за ст. 185 КУпАП, не завжди у разі скоєння дійсно зазначеного правопорушення. В даній статті, наголошу, розглядається питання якраз незаконного притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 185 КУпАП.

Виклик до слідчого. Що потрібно знати

Що значить незаконного? Існують випадки, коли громадянина затримують на вулиці і доставляють до органу міліції, без будь-яких підстав (на перший погляд). Звісно, просто так затримувати осіб ніякого сенсу немає, а тому причини все ж таки є (проведення різного роду оперативно-розшукових заходів, затримання «неугодних» і т.і.). Метою такого затримання може бути залякування, отримання інформації і т.д. Як правило,доказами по таким справам є адміністративний протокол та рапорти співробітників правоохороних органів. Як показує практика, цього більш ніж достатньо, щоб застосувати адміністративний арешт до особи. Правдивість правоохоронців в таких випадках залишається на їх совісті.

Як же максимально може використати свої права громадянин, який не скоював вказаного правопорушення та довести свою правоту.

Отже, як зазначалося, сперш складається протокол про скоєння адміністративного правопорушення за ст. 185 КУпАП. Обов’язково потрібно знати, що у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, обов’язково зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім’я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Відповідальність за ухилення від мобілізації та інші військові злочини

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.

Отже, якщо особа вважає себе не винною, обов’язково повинна написати в протоколі, що вину свою не визнає, зазначити свідків, що можуть підтвердити відсутність правопорушення (можливо, найголовніше в таких справах), вказати, що потребує допомоги адвоката при розгляді справи в суді.

Також зазначу, що при складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз’яснюються його права і обов’язки, передбачені статтею 268 КУпАП (знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності), про що робиться відмітка у протоколі. Вимагайте, щоб правоохоронці обов’язково роз’яснили передбачені права.

Слід зазначити, що часто протоколи складаються з порушенням вимог закону. Найчастіше, не вказується суть та обставини вчинення правопорушення, тобто не зазначено в чому конкретно,  в яких діях особи вбачаються ознаки злісної непокори, яку законну вимогу  не виконала особа. Про це необхідно вказувати в суді.

При розгляді справи в суді, по можливості, скористатися послугами адвоката. В іншому разі доводити суду самостійно про безпідставність звинувачень, вимагати допитати свідків як тих, які давали свідчення проти вас, так і тих, які свідчитимуть на вашу користь. Просити суд закрити справу за відсутністю складу правопорушення.

У разі, коли суд приймає рішення про застосування адмін арешту, потрібно знати, що вказану постанову можна і треба оскаржити до апеляційного суду. Наголошу, щоб апеляційний розгляд дійсно мав сенс, необхідно в суді першої інстанції заявляти відповідні клопотання, вказувати на порушення закону при складанні протоколу та прийнятті рішення та ін.

Маю надію, що ніхто не буде притягнутий до відповідальності за правопорушення, якого не вчиняв. А тому кожна особа повинна боротися за свої права і доводити свою невинність в суді. Така реальність сьогодення.