Відповідальність за ухилення від мобілізації та інші військові злочини

Адвокатське бюро ОСМАРКВ даній статті мова буде йти, насамперед, про відповідальність, як адміністративну, так і кримінальну, пов’язану з військовими проступками (правопорушеннями) та злочинами. Вказаний перелік статей не є виключним.

Адміністративне затримання: підстави та порядок

Розпочнемо з адміністративної відповідальності:

Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», підприємства, установи і організації зобов’язані: сприяти військовим комісаріатам у їх роботі в мирний час та під час мобілізації; забезпечувати своєчасне прибуття працівників, які залучаються до виконання обов’язку щодо мобілізації у порядку, визначеному частинами третьою – п’ятою статті 22 цього Закону, на збірні пункти та до військових частин; забезпечувати в разі мобілізації доставку техніки на збірні пункти та у військові частини згідно з мобілізаційними завданнями (замовленнями) та ін.

Згідно ж цього закону громадяни зобов’язані: з’являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час; надавати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є та ін.

Права та пільги для учасників АТО

У разі невиконання вказаних та інших обов’язків тягне за собою притягнення до адміністративної відповідальності. Так, ст. 201 КУпАПпередбачає, що за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачено накладення штрафу на громадян від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осібвід тридцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ч. 1 ст. 201 КУпАП).

Військові комісаріати розглядають такі справи про  адміністративні правопорушення (в тому числі ст.ст. 210, 210-1, 211-211-6 КУпАП).

Кримінальна відповідальність:

Ст. 336 КК України – ухилення від призову за мобілізацією

Мобілізація – це комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту – на організацію і штати воєнного часу.

Під час мобілізації громадяни, які підлягають призову на військову службу, зобов’язані з’явитися на збірні пункти у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів).

Ухилення від призову за мобілізацією у формі бездіяльності полягає у нез’явленні суб’єкта не обов’язково до призовної дільниці, а й безпосередньо до військової частини, військової установи, які зазначені у повістці або наказі військового комісара. Крім того, при ухиленні від призову за мобілізацією можливі й інші способи (наприклад, незаконне отримання так званої “броні”).

Відповідальність за такі злочини передбачає позбавленням волі на строк від двох до п’яти років. Слід зазначити, що хоча вказаний злочин і не відноситься до категорії тяжких, але отримати «реальний» строк відбуття покарання є неабияка вірогідність.

Виклик до слідчого. Що потрібно знати

Стаття 337 КК України – ухилення від військового обліку або спеціальних зборів

Військовий облік усіх військовозобов’язаних ведеться за місцем їх проживання і поділяється за обсягом і деталізацією на персонально-якісний, персонально-первинний і персональний, а за призначенням – на загальний і спеціальний. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати.

Злочин може мати дві форми:

1) ухилення від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом (ч. 1 ст. 337);

2) ухилення від навчальних (перевірних) або спеціальних зборів (ч. 2 ст. 337).

Відповідальність за такі злочини передбачає штраф або арешт до 6 міс.

Права затриманих

Стаття 407 КК України – самовільне залишення військової частини або місця служби

Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби, але не більше місяця, –

караються триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавленням волі на строк до трьох років.

Хочу для прикладу привести справу, яка розглядалася в Кіровоградському районному суді Кіровоградської області (Справа №390/1766/14-к від 16.07.2014 року). Особу було засуджено та призначено покарання у виді штрафу у розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень. В даному провадженні було затверджено угоду про визнання винуватості. При розгляді іншої справи (Ленінський районний суд м. Кіровограда, справа № 405/8017/14-к) від 05.11.2014 року, особу було засуджено до позбавлення волі на строк 2 /два/ роки. На підставі ст.75 КК України особу від відбування покарання звільнено з випробуванням з іспитовим строком 1/один/ рік.

Злісна непокора та адмін арешт. Що потрібно знати.

Стаття 409 КК України – ухилення від військової служби шляхом самокалічення або іншим способом

Ухилення військовослужбовця від несення обов’язків військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби, підроблення документів чи іншого обману

карається триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавленням волі на той самий строк.

  1. Відмова від несення обов’язків військової служби –

карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.

  1. Діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці, –

караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.

Для прикладу також приведу вирок Ленінського районного суду м. Кіровограда від 16 грудня 2014 року (Справа № 405/9952/14-к), згідно якого особу засуджено за ч. 2 вказаної статті, до реального позбавлення волі строком на два роки.