Бездіяльність слідчого. Як захистити своє право

Адвокатське бюро ОСМАРКНерідко виникають ситуації, коли слідчий в кримінальному провадженні не виконує свої прямі обов’язки, передбачені КПК України. Причини можуть бути різні: недостатній рівень знань, особиста своя зацікавленість, банальна лінь та непрофесіоналізм. В даній статті наводилися підстави та порядок оскарження дій як прокурора, так і слідчого. Відверто кажучи, скарги до прокурора на дії слідчого не достатньо впливають (а іноді і зовсім не впливають) на подальшу процесуальну поведінку слідчого. Більш вагомим аргументом для слідчого є ухвали слідчого судді, які зобов’язують до конкретних дій.

Тож зупинимося на ч. 1 ст. 303 КПК України, яка регулює порядок та підстави звернення до слідчого судді.

Отже, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:

Розумні строки, або як оскаржити затягування досудового розслідування.

1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, – заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна;

Узагальнення ВССУ: скарги на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування

2) рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування – потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;

3) рішення слідчого про закриття кримінального провадження – заявником, потерпілим, його представником чи законним представником;

4) рішення прокурора про закриття кримінального провадження та/або провадження щодо юридичної особи – заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;

5) рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим – особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою;

6) рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора при застосуванні заходів безпеки – особами, до яких можуть бути застосовані заходи безпеки, передбачені законом;

7) рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій – особою, якій відмовлено у задоволенні клопотання, її представником, законним представником чи захисником;

8) рішення слідчого, прокурора про зміну порядку досудового розслідування та продовження його згідно з правилами, передбаченими главою 39 цього Кодексу, – підозрюваним, його захисником чи законним представником, потерпілим, його представником чи законним представником.

9) виключено.

Я зупинюся на п. 7 даної статті, так як одним із основних прав щодо збирання та подання доказів у кримінальному процесі у потерпілого чи підозрюваного є подання клопотань про проведення слідчих/розшукових дій.

Відповідно до ст. 220 КПК України, клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, про виконання будь-яких процесуальних дій слідчий, прокурор зобов’язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав. Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, у а у разі неможливості вручення з об’єктивних причин – надсилається їй.

Отже, коли слідчим відмовлено в клопотанні (або взагалі не надається відповідь), сторона кримінального провадження може звернутися до слідчого судді.Якщо слідчий суддя задовольнить клопотання, воно повинно бути виконано.

Оскарження дій працівників податкової служби

Але що робити, якщо навіть після рішення (ухвали) слідчого судді слідчий не виконує слідчі дії? Такі випадки далеко не поодинокі. В даних діях, точніше бездіяльності слідчого, вбачається явне нехтування закону.

Звернімося до Кримінального Кодексу України, а саме до ст. 382 вказаного кодексу. Відповідно до статті, до кримінальної відповідальності притягуються громадяни та службові особи за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.

Тож як крайній захід (чи засіб) можна використати наступний: звернутися до органів прокуратури з заявою про вчинення кримінального правопорушення слідчим згідно ст. 382 КК України в зв’язку з невиконанням ухвали слідчого судді.

Комп’ютерні злочини: несанкціоноване втручання

Приблизний зразок заяви про вчинення кримінального правопорушення

 

Прокурору Кіровоградьскої області

Петренко Петро Петрович

м. Кіровоград, вул. _______________

 

Заява

про кримінальне правопорушення за ст. 382 КК України

відносно слідчого _____________________________ в Кіровоградській області

Арешт майна. Зміни в КПК.

 

Я, громадянин України, Петренко Петро Петрович, 16.03.1982 р.н., повідомляю наступне:

У провадженні __________________РВ УМВС в області знаходиться кримінальна справа (кримінальне провадження № ЄДРДР _______________) за моєю заявою за                  ст. 121 КК України. Мною неодноразово подавалися клопотання слідчому СВ ___________________ РВ УМВС України в Кіровоградській області __________________. про забезпечення безпеки та проведення слідчих дій. Слідчий ніяк не реагував на клопотання. В зв’язку з цим я звернулася до слідчого судді з метою зобов’язати слідчого провести відповідні слідчі дії та прийняти відповідні рішення.

_________2014 року була винесена ухвала слідчого судді _________________ стосовно мого клопотання. Відповідно до ухвали слідчого судді, зобов’язано слідчого СВ __________________РВ УМВС України в Кіровоградській області _______________ розглянути мої клопотання, прийняти відповідні рішення та повідомити мене.

Пройшло майже два місяці з дня винесення ухвали, а слідчим не виконується рішення суду, так як не виконувалися і вказівки прокурора.

Вважаю, що в діях слідчого наявний склад кримінального правопорушення, передбачений ст. 382 КК України.

Враховуючи викладене, відповідно до ст. 382  КК України, на підставі ст.ст. ________КПК України,
ПРОШУ
– прийняти мою заяву про кримінальне правопорушення за ст. 382 КК України;
– внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
– невідкладно розпочати досудове розслідування, у формі попереднього слідства, з підстави вчинення правопорушення, що має ознаки складу злочину, передбаченого ст. 382 КК України;
– повідомити мене письмово, у встановленому законом порядку і строки, про початок кримінального провадження та закінчення досудового розслідування.

          Зі статтями 383 “Завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину”, 384 “Завідомо неправдиве показання” Кримінального кодексу України, ознайомлений.

         

          Додаток: Копія ухвали слідчого судді на 2 арк.


____________         ___________________________                 Петренко П.П.

 

Зразок скарги до слідчого судді на бездіяльність слідчого

P.S. На жаль, як показує практика, навіть такі, я сказав би, кардинальні дії (подання скарги про кримінальне правопорушення), на сам хід кримінального провадження та на поведінку слідчого в подальшому мало впливають. Слідчі дії так і не виконуються, не повідомляється про підозру особа  (хоча є всі підстави) і справа “добросовісно” загниває. В розмові зі знайомими слідчими поцікавився, чому таке відношення і почув відповідь: у нас головне резонансні злочини, а не різні дріб’язкові справи. Цікаво, коли вчинять крадіжку у когось із керівництва нац. поліції чи прокуратури за дріб’язковою статтею – ст. 185 КК України, таке ж відношення буде до розслідування справи, чи як до резонансного?

  • Аркадий 20.08.2017 в 23:58

  Ответить/Відповісти

  “…звернутися до органів прокуратури з заявою про вчинення кримінального правопорушення слідчим згідно ст. 382 КПК “:

  Во-первых не 382 не КПК, а КК! А во-вторых, с каких это пор треба звернутися до органів прокуратури з заявою про вчинення кримінального правопорушення??? Автори про підслідність шось чули?

  1. Действительно, 382 УК (спасибо, исправил описку, хотя в самом заявлении правильно написано). Что касается подследственности, то:
   “Відповідно до ст. 214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування”.
   На практике неоднократно через следственного судью заставлял вносить ведомости в реестр по этой статье на отказ прокуратуры (прокуратура тоже неоднократно мне указывала, что не все вносится в реестр, подсудность и бла бла бла). Для обычного гражданина (не юрыста) желательно всегда обращаться в прокуратуру, тем более, если вопрос касается следователя Нац. полиции. А прокуратура уж сама разберется с подследственностью.

  • Ирина 10.10.2017 в 13:42

  Ответить/Відповісти

  Я вперше ! отримала ухвалу слідчого судді у суді першої інстанції щодо зобов”язати слідчого відділу поліції внести відомості у ЄРДР, розпочати досудове розслідування…… я повинна отримати статус потерпілої? у кого? яким чином? чи мені зоб”язані надати? у які строки ? тобто мої перші кроки: що кому коли якого змісту брати , писати, віддавати, реєструвати, тощо? Завчасно дякую за відповідь.

  1. Права і обов’язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого. У слідчого виясніть, в якості кого Ви на даний час по кримінальному провадженню, і в разі необхідності напишіть заяву. Прав у потерпілого чимало, тому самі ознайомтеся зі ст. 56 КПК України.

  • helen 14.11.2017 в 04:25

  Ответить/Відповісти

  что делать, если квалификация по моему мнению сделана следователем неверная (мягкая). надзорный прокурор отписался, что компетенция переквалификации принадлежит следователю, а следователь не считает нужным менять квалификацию. следственные действия (допрос свидетелей и подозреваемых) следователем не выполняются в сроки установленные прокурором. из дела пропали некоторые материалы, а следователь говорит что их не видел, хотя при его предшественнике они были.

  1. Не существует нормы закона, по которой Вы заставите следователя сделать переквалификацию (а также предъявить уведомление о подозрении). Нужно комплексно подходить к таким проблемам: собирать адвокату самостоятельно док-ва, писать жалобы на действия следователя (и ходотайства). Все должно в деле указывать на то, что необходима переквалификация. Изменение обвинения возможно и в суде.

  • Артем 20.12.2017 в 07:31

  Ответить/Відповісти

  что делать если заява подавалась на имя начальника департамента киберполиции и спустя 10 дней дело не открыто? Мне отписываются про необходимость проведения проверки перед передачей заявы следователю.

  1. Сведения в реестр об уголовном правонарушении должны вноситься в теч 24 часов. Вы можете оспорить невнесение ведомостей в реестр согласно ст. 303 УПК Украины.

  • Інна 21.12.2017 в 11:30

  Ответить/Відповісти

  Доброго дня! Справа про групове побиття на території власного будинку моєї мами затягується слідчим. До поліції були подані дві заяви – одна від мами інша від її чоловіка – про групове побиття, яке трапилося на території власного подвір’я влітку 2017 року. Справа по заяві чоловіка була передана в суд і вже є рішення. А справа моєї мами затягується з незрозумілих причин. Неодноразово були звернення (в усній формі) до поліції, на які адекватних пояснень ніхто не отримував – протягом цього періоду змінилося 2 слідчих, пояснюють браком свідків, хоча їх було однаково із заявою маминого чоловіка. Прошу допомогти у вирішенні ситуації.

  1. У вирішенні ситуації може допомогти адвокат, який безпосередньо займеться Вашою справою. В таких випадках потрібно діяти згідно КПК, поради мало чим допоможуть.

  • Александр 23.12.2017 в 20:39

  Ответить/Відповісти

  Здравствуйте!
  В июне 2017 г. определением следственного судьи, которое в сентябре отправлено в орган полиции, отменено постановление следователя полиции о закрытии досудебного расследования, с обязательством следователя возобновить расследование.
  До настоящего времени досудебное расследование не возобновлено.
  Кто конкретно ответственен за неисполнение судебного решения, если следователь по делу уже не служит в этом органе полиции?
  Полиция или прокуратура, в данном случае, привлекает и расследует по ст. 382 УК за неисполнение судебного решения?
  С ув!

  1. Ответственен следователь, заявление можно писать в прокуратуру (прокуроры умные, с подследственностью разберутся).

  • Дмитрий 17.01.2018 в 08:58

  Ответить/Відповісти

  Доброе утро. Я был признан потерпевшим по уголовному делу (суть: бывшая директор фирмы систематически обворовывала фирму… переводила деньги на фиктивные компании с целью обнала, подделывала документы и т.д.).Инкриминируется четыре статьи. Дело было внесено в Единый реестр. Сначала попало в так называемый 6-й отдел (ОБЭП). Там взялись за расследование: за полмесяца два раза меня вызывали, два раза – воровку. Поняв, что пахнет “жареным”, она вышла (по инсайдерской информации) на начальника горотдела и, видимо, нашла общий язык с целью прекращения дела, так как его сразу же отозвали у шестого отдела и передали следователю, которая славится своим умением прекращать дела. Мной было подано заявление в городскую прокуратуру о бездействии полиции и с просьбой принять меры. Прокуратура перенаправила заявление в горотдел и – тишина. Реакции – никакой абсолютно. Написал заявление на имя начальника горотдела с просьбой сообщить мне в установленные законом сроки, что с делом – приостановлено, закрыто? Прошло несколько месяцев. Ответа – нет. Написал заявление в областную прокуратуру с просьбой принять меры. Получил официальный ответ, что заявление переадресовано в городскую прокуратуру. Ответа нет (с 22-го декабря). Есть неофициальная информация, что дело закрыли несколько месяцев назад. Но официально меня никто не извещал! В результате этого, как будто нет повода обращаться к следственному судье. В это время обворовавшая меня успешно работает по моей клиентуре открыв свою фирму, благо – деньги есть, полиция – не беспокоит. Что мне делать? Как добиться справедливости, если она ещё существует.
  С уважением, Дмитрий

  1. Напишите заявление следователю на ознакомление с делом. Там и увидите, закрыто дело или нет.
   P.s. На практике заставить следователя что-либо сделать по делу практически невозможно (если он этого не хочет делать), не действуют и определения сл. судьи, и тем более ходатайства. Именно на практике, по закону вроде бы все ясно, но закон (УПК) банально не исполняется.

  • Анна 22.01.2018 в 23:50

  Ответить/Відповісти

  Добрый вечер!
  Подскажите пожалуйста, мною в 2014 году было написано заявление на угон авто в полицию. По текущий момент ни при обращениях, ни без них оповещена о решении не была , никакую информацию не предоставляют.
  После очередных моих запросов Полиция ответила что матеріали ЖЄО були розглянуті згідно чинного законодавства, за результатами розгляду винесено висновок такой-то (от 2014 года) . Зазначений висновок направлено до прокуратури та до теперішнього часу знаходиться на перевірці(2018 год), у зв`язку з чим копії та інформацію надати не має можливості
  При запросе информации в прокуратуре (электронное обращение) ответ -у Вашому “інформаційному запиті” відсутні прохання щодо надання саме публічної інформації , а порушується питання щодо надання інформації про стан досудового росслідування та проведення відповідних слідчих дій. + еще много воды. И в конце добавлено , что -з урахуванням викладеного , Ваш запит напревлено до розгляду обратно в тот отдел полиции, который дал ответ , что материалы в прокуратуре.
  После этого опять же был отправлен запрос в Полицию, на что получен ответ как под копирку, о том, что дело не у них, а в прокуратуре.
  Подскажите пожалуйста, как поступают в данных ситуациях и что именно нужно запросить в прокуратуре, чтобы они предоставили ответ и копии по материалам , а не писали, что я эти материалы не запрашиваю. Причем прошло уже 4 года, получается же что они еще и все сроки исполнения нарушили?
  Заранее извиняюсь, если не корректно и не понятно задала вопрос. Не совсем в этом разбираюсь.
  Спасибо.

  1. Этими вопросами, конечно же, нужно было заниматься еще в 2014 году (жалобы, следственный судья и т.д.). На данный момент полиция/следователь обязаны Вас уведомить о результатах заявления (независимо от того, где дело, они приняли решение по нему). “Висновки” по заявлениях о преступлениях УПК не предусмотрены. Вам лучше обратиться к адвокату по месту жительства (чтобы занялся этим вопросом), т.к. простыми запросами мало чем поможешь, Вас просто будут “отсылать” с полиции в прок-ру и наоборот.

    • Анна 23.01.2018 в 17:58

    Ответить/Відповісти

    Благодарю.

  • Дмитирй 13.02.2018 в 14:08

  Ответить/Відповісти

  Добрый день. Подскажите пожалуйста, как лучше всего узнать, закрыто ли криминальное производство? В двух словах, женщине было нанесено легкое телесное, следователь открыл уголовное дело, отправил на судмед экспертизу, и все, ни словом ни духом, даже не сообщили о закрытии. Может быть проблема в том что в заявлении не указали точно ФИО того человека, который есть подозреваемым, и женщине не присвоили статус пострадавшей, но уголовное дело возбудили. Как лучше поступить. Кстати написали заявление в управление полиции 18 декабря 2017 года, ответа тоже нет.

  1. Напишите запрос следователю (укажите номер уг. производства). В запросе сошлитесь на ст. 60 УПК Украины. Запросите извлечение (вытяг) из реестра. Ваши права как заявителя:

   Стаття 60. Заявник

   1. Заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим.

   2. Заявник має право:

   1) отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;

   1-1) отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;

   2) подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;

   3) отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

  • Дмитрий 13.02.2018 в 17:00

  Ответить/Відповісти

  Спасибо за ответ, чтобы бы Вы посоветовали женщине, которой права нарушены, если она хочет защищать свои права сама.

  1. Действовать нужно согласно УПК (ходатайства, обжалования и т.д.), поэтому либо адвокат, либо самостоятельное изучение УПК (возможно и такое).

Добавить комментарий

Ваш электронный адрес не будет опубликован