Бездіяльність слідчого. Як захистити своє право

Адвокатське бюро ОСМАРК

Нерідко виникають ситуації, коли слідчий в кримінальному провадженні не виконує свої прямі обов’язки, передбачені КПК України. Причини можуть бути різні: недостатній рівень знань, особиста своя зацікавленість, банальна лінь та непрофесіоналізм. В даній статті наводилися підстави та порядок оскарження дій як прокурора, так і слідчого. Відверто кажучи, скарги до прокурора на дії слідчого не достатньо впливають (а іноді і зовсім не впливають) на подальшу процесуальну поведінку слідчого. Більш вагомим аргументом для слідчого є ухвали слідчого судді, які зобов’язують до конкретних дій.

Тож зупинимося на ч. 1 ст. 303 КПК України, яка регулює порядок та підстави звернення до слідчого судді.

Отже, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:

Розумні строки, або як оскаржити затягування досудового розслідування.

1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, – заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна;

Кримінальні проступки: особливості розслідування, строки та перелік статей в КК

2) рішення слідчого, прокурора про зупинення досудового розслідування – потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;

3) рішення слідчого про закриття кримінального провадження – заявником, потерпілим, його представником чи законним представником;

4) рішення прокурора про закриття кримінального провадження та/або провадження щодо юридичної особи – заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження;

5) рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим – особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою;

6) рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора при застосуванні заходів безпеки – особами, до яких можуть бути застосовані заходи безпеки, передбачені законом;

Персональна відповідальність слідчого. Розширення прав учасників кримінального провадження.

7) рішення слідчого, прокурора про відмову в задоволенні клопотання про проведення слідчих (розшукових) дій, негласних слідчих (розшукових) дій – особою, якій відмовлено у задоволенні клопотання, її представником, законним представником чи захисником;

8) рішення слідчого, прокурора про зміну порядку досудового розслідування та продовження його згідно з правилами, передбаченими главою 39 цього Кодексу, – підозрюваним, його захисником чи законним представником, потерпілим, його представником чи законним представником.

9) виключено.

Я зупинюся на п. 7 даної статті, так як одним із основних прав щодо збирання та подання доказів у кримінальному процесі у потерпілого чи підозрюваного є подання клопотань про проведення слідчих/розшукових дій.

Відповідно до ст. 220 КПК України, клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, про виконання будь-яких процесуальних дій слідчий, прокурор зобов’язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав. Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, у а у разі неможливості вручення з об’єктивних причин – надсилається їй.

Отже, коли слідчим відмовлено в клопотанні (або взагалі не надається відповідь), сторона кримінального провадження може звернутися до слідчого судді.Якщо слідчий суддя задовольнить клопотання, воно повинно бути виконано.

Оскарження дій працівників податкової служби

Але що робити, якщо навіть після рішення (ухвали) слідчого судді слідчий не виконує слідчі дії? Такі випадки далеко не поодинокі. В даних діях, точніше бездіяльності слідчого, вбачається явне нехтування закону.

Звернімося до Кримінального Кодексу України, а саме до ст. 382 вказаного кодексу. Відповідно до статті, до кримінальної відповідальності притягуються громадяни та службові особи за умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.

Тож як крайній захід (чи засіб) можна використати наступний: звернутися до органів прокуратури з заявою про вчинення кримінального правопорушення слідчим згідно ст. 382 КК України в зв’язку з невиконанням ухвали слідчого судді.

Приблизний зразок заяви про вчинення кримінального правопорушення

Прокурору Кіровоградьскої області

Петренко Петро Петрович

м. Кіровоград, вул. _______________

Заява

про кримінальне правопорушення за ст. 382 КК України

відносно слідчого _____________________________ в Кіровоградській області

Арешт майна. Зміни в КПК.

Я, громадянин України, Петренко Петро Петрович, 16.03.1982 р.н., повідомляю наступне:

У провадженні __________________РВ УМВС в області знаходиться кримінальна справа (кримінальне провадження № ЄДРДР _______________) за моєю заявою за                  ст. 121 КК України. Мною неодноразово подавалися клопотання слідчому СВ ___________________ РВ УМВС України в Кіровоградській області __________________. про забезпечення безпеки та проведення слідчих дій. Слідчий ніяк не реагував на клопотання. В зв’язку з цим я звернулася до слідчого судді з метою зобов’язати слідчого провести відповідні слідчі дії та прийняти відповідні рішення.

_________2014 року була винесена ухвала слідчого судді _________________ стосовно мого клопотання. Відповідно до ухвали слідчого судді, зобов’язано слідчого СВ __________________РВ УМВС України в Кіровоградській області _______________ розглянути мої клопотання, прийняти відповідні рішення та повідомити мене.

Пройшло майже два місяці з дня винесення ухвали, а слідчим не виконується рішення суду, так як не виконувалися і вказівки прокурора.

Вважаю, що в діях слідчого наявний склад кримінального правопорушення, передбачений ст. 382 КК України.

Враховуючи викладене, відповідно до ст. 382  КК України, на підставі ст.ст. ________КПК України,
ПРОШУ
– прийняти мою заяву про кримінальне правопорушення за ст. 382 КК України;
– внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань;
– невідкладно розпочати досудове розслідування, у формі попереднього слідства, з підстави вчинення правопорушення, що має ознаки складу злочину, передбаченого ст. 382 КК України;
– повідомити мене письмово, у встановленому законом порядку і строки, про початок кримінального провадження та закінчення досудового розслідування.

          Зі статтями 383 “Завідомо неправдиве повідомлення про вчинення злочину”, 384 “Завідомо неправдиве показання” Кримінального кодексу України, ознайомлений.

          Додаток: Копія ухвали слідчого судді на 2 арк.


____________         ___________________________                 Петренко П.П.

Зразок скарги до слідчого судді на бездіяльність слідчого

P.S. На жаль, як показує практика, навіть такі, я сказав би, кардинальні дії (подання скарги про кримінальне правопорушення), на сам хід кримінального провадження та на поведінку слідчого в подальшому мало впливають. Слідчі дії так і не виконуються, не повідомляється про підозру особа  (хоча є всі підстави) і справа “добросовісно” загниває. В розмові зі знайомими слідчими поцікавився, чому таке відношення і почув відповідь: у нас головне резонансні злочини, а не різні дріб’язкові справи. Цікаво, коли вчинять крадіжку у когось із керівництва нац. поліції чи прокуратури за дріб’язковою статтею – ст. 185 КК України, таке ж відношення буде до розслідування справи, чи як до резонансного?